Kobiety w ciąży i po porodzie

Czas ciąży i czas połogu to czas niezwykle wielu przemian, nie tylko w ciele kobiety, ale również w jej psychice. Warto o tym pamiętać, gdyż to właśnie nasze nastawienie psychiczne ma fundamentalny wpływ na to, co stanie się z naszym ciałem w tym okresie. Przyjrzyjmy się, jakie przekonania często stoją za błędami żywieniowymi:

  1. Jestem w ciąży, więc mogę jeść za dwoje

Kłamstwo, kłamstwo, kłamstwo. Jeśli jesteś w ciąży to jesz DLA dwojga, ale nie za dwoje. Dietetycy podają, że zapotrzebowanie energetyczne kobiet w ciąży zwiększa się średnio o 300 kcal ( czyli +/- dodatkowe zdrowe śniadanie). Przekonanie jest to jednak jednym z najczęstszych truizmów jakie słyszymy od wszystkich, kiedy mamy ochotę na dokładkę obiadu, deseru. Na pewno czas ciąży to okres, kiedy można pozwolić sobie na spełnianie swoich zachcianek i nie powinno liczyć się każdej kalorii, ale warto założyć z góry, że  dodatkowe porcje po każdym posiłku nie są dla nas normą.

  1. Jak przytyję ponad 12 kg, to już na pewno nie schudnę

Uznaje się, że normą jest kiedy kobieta przybiera na wadze w granicach 12 – 16 kg. Warto jednak pamiętać, że każda z nas jest wyjątkowa, ma inną fizjologię i przybranie większej liczby kilogramów, może wiązać się z dużą ilością wody w organizmie. Jest wiele kobiet, które przybrały na wadze ponad 20 kg, a do wagi przed ciążą wróciły w ciągu trzech miesięcy.

  1. Jeśli będę karmić piersią, nie uda mi się schudnąć

Istnieje mit, że kobiety, które karmią piersią przez ciągłą produkcję hormonów, nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów i wrócić do swojej wagi. Jest też druga grupa kobiet, które uważają, że karmienie piersią to najlepszy środek odchudzający i tak jak bohaterka serialu “Gotowe na wszystko” czują lęk, na samą myśl, że gdy przestaną karmić, będą musiały znów wrócić na zajęcia fitness i do zdrowych posiłków, by zachować szczupłą sylwetkę. Prawda jest taka, że jeśli możesz karmić to jest to najlepszy sposób żywienia Twojego dziecka, który ma również same dobre skutki dla Ciebie jako mamy. Jeśli dalej będziesz pamiętać, że do wytwarzania mleka, nie potrzebujesz większej ilości kcal niż normalnie, lecz zwiększa się zapotrzebowanie na wodę – Twoja waga bardzo szybko wróci do normy po porodzie, a nie zmieni się również drastycznie po zakończeniu okresu laktacji.

  1. Moja mama i babcia przytyły w ciąży po 20 kg i od tego czasu są otyłe więc i mnie to na pewno czeka.

Relacje rodzinne oraz tradycje, jakie przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenia mają ogromny wpływ na to, co myślimy o swojej przyszłości, co jest dla nas “nieuchronne”. Jeśli bliskie Ci kobiety przytyły w okresie ciąży i już od tego momentu nie wróciły do dawnej sylwetki, prawdopodobnie masz w głowie przekonanie, że Ciebie też na pewno to czeka. Warto jednak przeanalizować ich tryb życia, model żywienia, predyspozycje zdrowotne. Mimo iż jesteście rodziną, każda z Was jest odrębną istotą i ma wpływ na to by wgedług własnych zasad i nawyków budować swoje życie.

Warto kochać siebie równie mocno jak własne dziecko

Podsumowując, czas ciąży i pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to czas niekończących się zmian w życiu kobiety. To co każda z nas w tym okresie powinna sobie dać to samoakceptację i wsparcie oraz przyzwolenie na zmiany, które pojawiają się zarówno w naszym ciele, jak i naszej psychice. Wejście w rolę mamy to najpiękniejszy, ale również najtrudniejszy moment w życiu każdej z nas, więc nie zapominajcie by być dla siebie dobre i by kochać siebie równie mocno co nowego członka rodziny.

© Głód nie nażarty 2019