Pomiar rozmiarów ciała jakie nadajemy mu znaczenie?
Z mojego doświadczenia wynika, że często skupiamy naszą uwagę na pomiarach, czyli na obwodach, masie ciała czy proporcjach w ciele, co z kolei generuje silne napięcie, presję i lęk- mówi Paulina Łysakowska, mgr dietetyki – Dzieje się tak, gdyż nadajemy pewne znaczenie cyfrom, które zobaczymy. Mogą mi one mówić o mojej słabości, braku wytrwałości niekiedy o niskiej wartości. Im bardziej staramy się kontrolować te parametry, tym lek staje się silniejszy. Wchodzenie na wagę może być wręcz obsesyjne. A każde dodatkowe 100g wpędza w poczucie winy. Znów nie dałam rady.
W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest odpuścić trochę kontrole i rozrzedzić, a z czasem – jak będziesz gotowa, zaniechać wykonywania pomiarów. Niemałe znaczenie ma przekierowanie uwagi z efektu na proces. Jak to działa? W momencie gdy naszą wagę skupiamy na celu, to tworzymy w sobie ogromną presje, gdy przekierujemy uwagę na proces, wówczas możemy pozwolić sobie na stopniowe osiąganie poszczególnych ważnych dla nas punktów, które złożone w całość doprowadzą nas do celu. Takie spojrzenie, obniża napięcie i wymagania, wzmacniając jednocześnie motywacje.
Teraz zastanówmy się czym jest analizator
To urządzenie do pomiaru masy i składu ciała, działające na zasadzie przepływu prądu przez nasze tkanki.
Czym nie jest
- wyrocznią
- narzędziem do oceny mnie jako osoby
- pretekstem do karcenia siebie za brak efektów.
- informacją o mojej wartości
- nie mówi o mojej wytrwałości
Zobacz:
Waga pokazuje jednostkę masy, a nie Twoja wartość, centymetrem możesz zmierzyć obwody, a nie swoją atrakcyjność.
Analizator mierzy Twój skład ciała a nie samoocenę.
Wyświetlacz pokazuje Ci cyfry, a nie Twoje prawo do szczęścia.
To jak bezpiecznie możesz sprawdzić efekty?
Na podstawie :
- samopoczucia, odczuwanych emocji
- siły, energii, koncentracji
- obserwacji ciała
- po ubraniach
Obserwuj siebie i rob więcej tego co Ci służy i mniej tego co Ci nie służy.
Autor: Paula Łysakowska
mgr dietetyki klinicznej, wykładowca Akademii Dietetyka, właścicielka poradni Zdrowie na Talerzu, Pracuje w szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku, jako kierownik działu, do jej obowiązków należy planowanie żywienia, a także wsparcie żywieniowe i psychodietetyczne zespołów terapeutycznych w leczeniu chorych z zaburzeniami odżywienia. Zajmuję się szeroko rozumianą edukacją żywieniową i wprowadzaniem zdrowych nawyków w życie.
Więcej na:
ig @zdrowie.na.talerzu_paula
Fb @poradniazdrowienatalerzu
www: zdrowie-na-talerzu.pl